Pe 28.11. klo 19, ovet 18. K18
Vanha 123, Kaivokatu 37 B, Porvoo
Liput ennakkoon 16/14€, ovelta 20€
Heta Halonen & Riitta Paakki
Heta Halonen / laulu Riitta Paakki / piano
https://www.riittapaakki.fi

Porvoo jazz Club: Heta halonen & Riitta Paakki

Heta Halonen & Riitta Paakki -duo yhdistää suomalaisen jazzin kaksi vahvaa ja herkkää ääntä ainutlaatuiseksi kokonaisuudeksi. Luvassa on intiimi ja tunnelmallinen konserttikokemus, jossa jazzstandardit, suomalaiset iskelmät sekä yhtyeen omat sävellykset ja sanoitukset löytävät uusia ulottuvuuksia.

Laulaja, näyttelijä ja lauluntekijä Heta Halonen, vuoden 2022 tangokuningatar, on tunnettu monipuolisesta tulkintakyvystään ja karismaattisesta lavaläsnäolostaan. Hänen äänensä taipuu vaivattomasti niin jazzin, tangon kuin musikaalien maailmaan.

Pianisti Riitta Paakki on arvostettu jazzmuusikko, säveltäjä ja yhtyeenjohtaja, joka on palkittu muun muassa Suomen Jazzliiton Yrjö-palkinnolla vuonna 2019. Hänen soitossaan yhdistyvät herkkyys ja svengaava rytmiikka, mikä luo syvän, ilmaisuvoimaisen ja vuorovaikutteisen parin Halosen laululle.

Ihanasta Aatos Cafesta herkut ja juomat – tervetuloa!